Мій однострій
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [8]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 46
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Мої статті

Виховна роль скаутського форменого одягу

Ю.Б. КОКОЯЧУК, канд. техн. наук О.М. ТРОЯН

Хмельницький національний університет

 

ВИХОВНА РОЛЬ СКАУТСЬКОГО ФОРМЕНОГО ОДЯГУ

 

Соціальна активність сучасних дітей та молоді обумовлює їх участь у діяльності громадських організацій, які займаються розвитком особистості в спортивному, мистецькому, релігійному, патріотичному та інших напрямках. Скаутські громадські організацій, зокрема «Національна скаутська організація України – Пласт» («Пласт»), поєднують декілька таких напрямків, тому є особливо популярними серед дітей та молоді.

Складовою частиною виховної методики «Пласту» є використання форменого одягу (ФО). Одяг є одним із засобів спілкування, інструментом дії на поведінку людини та ставлення до неї оточуючих [1]. Аспекти діяльності організації «Пласт» викликають особливий інтерес у науковців галузі психології та педагогіки. У роботі [2] автор наголошує на важливості методологічного навантаження символіки та атрибутики цієї організації, якими є ФО, значки та шеврони. Особливості зовнішнього вигляду та умови використання символіки розкрито у внутрішніх документах «Пласту» [3]. Проте, ґрунтовного аналізу виховних можливостей ФО скаутських організацій досі не проводилось.

Завдяки одягу можна досягти психологічної корекції, адже він впливає на самопочуття і настрій, змінює манери і характер свого власника [1], що особливо важливо у підлітковому віці. У цей віковий період вирішальну роль у формуванні особистості дитини посідає спілкування з ровесниками, завдяки чому підліток розширює межі своїх знань. Найактивніше цей процес відбувається після занять у школі [4]. Тому, важливе місце в психології підлітка посідає його участь у різноманітних секціях, гуртках, громадських організаціях.

Наявність однотипного одягу в скаутських організаціях дозволяє легше налагодити контакт між людьми [5], тобто забезпечити потребу в спілкуванні. Крім того, однаковий одяг пластунів є підтвердженням принципів рівноправності та братерства між членами організації.

«Пласт», як і більшість скаутських організацій, акцентує увагу на престижності ФО. Такий одяг інформує про набуті знання, вміння, навики, обов’язки та організаційну належність його власника. Тому, для пластунів ФО є стимулом рухатись вперед, змагатися за вищі ступені та провідні місця в організації [3]. Це дозволяє розвинути в собі нові вміння та навики, цілеспрямованість та лідерські якості.

У результаті спостереження за діяльністю членів організації «Пласт», зафіксовано відмінність поведінки дітей у повсякденному та ФО. Завдяки спілкуванню з керівниками організації, батьками пластунів, анкетному опитуванню та особистому десятирічному досвіду у діяльності вищезгаданої організації одного з авторів, нами виявлено виховний потенціал пластового ФО. Він сприяє внутрішній концентрації, цілеспрямованості та дисциплінованості його власника, а наявність відповідної символіки значно підсилює цей ефект.

Виховна роль значків та шевронів, що прикріплюють на визначені ділянки ФО, полягає в тому, що право на них треба здобути, тобто отримати певний ступінь чи звання. Це доводить, що зовнішній вигляд ФО пластуна є відображенням досягнень і, водночас, нагородою за його заслуги.

Використання ФО демонструє належність до організації «Пласт» та підтримання її основних принципів а також вимагає «пластової» поведінки, що передбачає сумлінність, ощадливість, справедливість, ввічливість, доброзичливість, урівноваженість, слухняність, уважність, дотримання слова, турботу про природу і про своє здоров’я (зокрема, відмову від шкідливих звичок), тощо. На заняттях в «Пласті» діти вчаться надавати першу медичну допомогу, рятувати життя, приносити користь іншим людям. Наявність пластового ФО інформує про отримані знання та готовність завжди прийти на допомогу.

Поведінка та вчинки пластунів впродовж існування організації (близько 100 років) виробили певний імідж «Пласту». Тому пріоритетним завданням і обов’язком сучасних пластунів є виправдання довіри організації та підтримання її іміджу.

ФО скаутських організацій як різновид «мобілізуючого» одягу [6] стимулює до дії, налаштовує на активну роботу і підтверджує основне гасло всіх скаутів світу «будь готовий!».

У підсумку зазначимо, що ФО здійснює виховну роль у діяльності скаутських організацій. Такий одяг спрощує спілкування всередині організації; стимулює та заохочує; мобілізує та дисциплінує; формує почуття гордості та відповідальності; об’єднує членів організації.

Тому, ФО має значний вплив на психологічні особливості підлітка, який доцільно враховувати в подальших наукових дослідженнях щодо проектування даного виду одягу.

Література:

1.     Шепель В.М. Имиджелогия. Как нравиться людям / В.М. Шепель. - М.: Народное образование, 2002. – 406с.

2.     Жданович Ю.М. Організаційно-педагогічні засади виховного процесу у скаутській організації Пласт: автореф. дис. … канд. пед. наук: спец. 13.00.07./ Ін-т пробл. виховання АПН України. – К., 2004. – 24 с.

3.     Правильник про пластовий однострій і відзнаки. [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://www.plast.оrg.ua/files/files/users/10701/Pravylnyk_odnostrojiv.pdf

4.     Мухина В.С. Возрастная психология. Феномен развития: учебник для студ высш. учеб. заведений / В.С. Мухина. -10-е изд., перераб. И доп. – М.: Издательский центр «Академия», 2006. – 608 с.

5.     Сестры Сорины. Язык одежды или как понять человека по его одежде. Психологический практикум. Луганск: «Глобус», 1999. – 198 с.

6.     Одяг сили або оздоровлюючий мілітаризм [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://sd.org.ua/news.php?id=17041




Джерело: http://intkonf.org/yub-kokoyachuk-kand-tehn-nauk-om-troyan-vihovna-rol-skautskogo-formenogo-odyagu/
Категорія: Мої статті | Додав: Nezabudka (12.07.2010)
Переглядів: 923 | Коментарі: 9 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz