Мій однострій
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [8]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 46
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Мої статті

СКАУТСЬКИЙ ФОРМЕНИЙ ОДЯГ ЯК РІЗНОВИД ВИРОБНИЧОГО ОДЯГУ

УДК 687.13

СКАУТСЬКИЙ ФОРМЕНИЙ ОДЯГ ЯК РІЗНОВИД ВИРОБНИЧОГО ОДЯГУ

 

Ю.Б. КОКОЯЧУК, О.М. ТРОЯН

Хмельницький національний університет

 

Скаутський формений одяг (ФО) як вид асортименту одягу виник з утворенням організації Boy scouting у 1907 р. в Англії. З розвитком організації, подібний одяг поширився у більшості країн світу. У 1913р. П. Франко розробив перший український скаутський ФО для організації «Пласт». Сьогодні в Україні діє близько 10 скаутських організацій, які використовують ФО у своїй діяльності.

Згідно [1] «ФО – це побутовий одяг військовослужбовців, робітників спеціальних відомств і учнів, для яких установлена відповідна форма». У більшості скаутських організацій обов’язковим є використання ФО під час таборів, гурткових занять, богослужінь, свят та ін., які часто відбуваються на відкритому повітрі, під дією світло-погоди.

На нашу думку, виробничий одяг – це одяг, призначений для використання в умовах виробництва, підприємств, закладів і організацій та забезпечення ефективності та безпеки праці.

Оскільки ФО скаутських організацій не належить до побутового чи спортивного одягу та використовується в умовах організацій, його доцільно віднести до виробничого одягу.

Виробничий одяг виконує декілька функцій, основні з яких - захисна та інформаційна [2]. З аналізу умов експлуатації скаутського ФО, відомо, що він засвідчує належність до організації та підтримання її принципів, служить «рекламою» організації а також захищає власника цього одягу від дії навколишнього середовища. Тобто ФО скаутських організацій виконує функції, характерні для виробничого одягу.

Крім того, використання цього одягу дозволяє дисциплінувати та об’єднати членів організації, а також стимулює їх до праці над собою. Оскільки членами скаутських організацій є діти та молодь, їх ФО має враховувати антропологічні та психологічні особливості споживачів та відповідати ергономічним та естетичним вимогам до одягу.

Для визначення місця скаутського ФО в існуючій загальній класифікації одягу [1] нами проаналізовано роботи [2-4]. Зазначимо, що Є.К. Амірова заперечує існування дитячого виробничого одягу [2], лише Т.В. Козлова виділяє ФО для громадських організацій [3]. Оскільки нами виявлено наявність ФО в скаутських, спортивних та патріотичних організаціях, ми вважаємо за доцільне виділити ФО громадських організацій в окрему групу виробничого одягу.

На основі проведеного аналізу запропонована класифікація виробничого одягу за призначенням з виділенням ФО для вищевказаних організацій (рис. 1).


Рис.1. Класифікація виробничого одягу

 

Завдяки наведеній класифікації, ФО скаутських організацій вперше виділено в окрему групу, що дозволяє зосередити дослідження ФО для громадських організацій на ФО скаутських організацій як найбільш чисельній та соціально-активній групі споживачів.

 

Література

1.     Державний стандарт України. Вироби швейні й трикотажні. Терміни та визначення : ДСТУ 2027-92. [Чинний від 01.01.93] – К.: Держстандарт України, 1992. – 21с. - (Державний стандарт України).

2.     Конструирование одежды: Учебник для студ. учреждений сред. проф. образования: Учеб. Пособие для нач. проф. образования / Э. К. Амирова, О.В. Саккулина, Б.С. Саккулин, А.Т. Труханова. – 2-е изд., стер.- М.: Издательский центр «Академия», 2005. – 496с.

3.     Козлова Т.В. Моделирование и художественное оформление женской и детской одежды 2-е узд.,перераб. и доп. / Т.В. Козлова, Л.Б. Ритвинская, З.Н. Тимашева  – М.: Легпромбытиздат, 1990. – 320с.: ил.

4.     Давидено І.В. Проектування нових моделей робочого одягу методом дизайну систем /.І.В. Давиденко, Т.В. Ніколаєва // Легка промисловість. – 1998, № 2. – С. 48-49.



Джерело: http://Збірник тез доповідей "Регіональної науково-практичної конференції Сучасні технології в легкій промисловості та сервісі.
Категорія: Мої статті | Додав: Nezabudka (12.14.2010) | Автор: Юлія Кокоячук E
Переглядів: 1918 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz