Мій однострій
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [8]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 46
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Мої статті

ПРОЕКТУВАННЯ СКАУТСЬКОГО ФОРМЕНОГО ОДЯГУ – АКТУАЛЬНА ПРОБЛЕМА СЬОГОДЕННЯ

ПРОЕКТУВАННЯ СКАУТСЬКОГО ФОРМЕНОГО ОДЯГУ  АКТУАЛЬНА ПРОБЛЕМА СЬОГОДЕННЯ

Кокоячук Ю.Б., Троян О.М.

Хмельницький національний університет

Скаутський рух виник понад 100 років тому, зараз він налічує близько 38 000 000 членів у 216 країнах світу, 18 000 з яких – представники організації «Пласт - Національної скаутської організації України» («Пласт»), яка має найдавніші традиції та історію та є найчисельнішою з понад 10 скаутських організацій України (рис.1, рис.2). Тому саме пластуни часто представляють Україну на скаутських зустрічах і таборах у різних країнах світу.

Рис. 1. Українські пластуни

Рис. 2. Польські харцери передають Віфлеємський вогонь українським пластунам

У «Пласті», як у більшості скаутських організацій, використання форменого одягу є одним з виховних засобів та знаковим елементом організації [1, 2]. Варто зазначити, що діти 12-17 років (так зване «юнацтво») є найчисельнішою та найактивнішою частиною «Пласту». Саме в цьому віці діти значну увагу приділяють своєму зовнішньому вигляду [3], тому використання скаутського форменого одягу, в якому вони проводять від 1 до 14 годин на добу (в залежності від виду діяльності), має викликати позитивні емоції: гордість, престижність, естетичне задоволення та ін. Але цього досі не досягнуто остаточно. Враховуючи вищезазначене, подальші дослідження скаутського форменого одягу варто зосередити на одязі для членів організації «Пласт» віком 12-17 років.

Проект першого форменого одягу для пластунів був розроблений П.Франком (сином І.Франка) у 1913 році. Поступово цей одяг декілька раз змінювався, востаннє в 1975 році [4]. Але за останні десятиліття змінились соціально-політичні умови в Україні, що вплинули на психологічні особливості дітей, зокрема членів організації «Пласт», а також удосконалились підходи до проектування одягу.

Для визначення сучасного стану форменого одягу «Пласту» нами проведено анкетне опитування, що дозволило виявити ряд недоліків, характерних для цього одягу. Це, зокрема, незручність виконання рухів (особливо під час мандрівки), недостатність асортиментного переліку, невідповідність напрямку моди, низька повітропроникність та гігроскопічність матеріалів, надмірне зминання, здатність матеріалу легко забруднюватись та ін. Це ще раз доводить, що формений одяг скаутських організацій, зокрема «Пласту» вимагає удосконалення.

У результаті аналізу умов та особливостей експлуатації скаутського форменого одягу, анкетного опитування керівників та членів «Пласту», нами розроблено класифікацію форменого одягу, що використовується в цій організації (рис.3).

Формений одяг організації «Пласт»

 

 

Рис.3. Класифікація форменого одягу організації «Пласт»

 

Наявність форменого одягу є обов’язковою умовою для участі в усіх пластових заходах. Протягом року «Пласт» організовує та успішно проводить інтелектуальні, спортивні змагання, мистецькі, вишкільні, просвітницькі та патріотичні акції, а також понад 150 виховних таборів різної спеціалізації, де пластуни практично закріплюють знання та вміння, здобуті протягом року на щотижневих заняттях [1].

Експлуатація форменого одягу пластунів часто відбувається на відкритому повітрі, під дією прямих сонячних променів, атмосферних опадів, вітру, без можливості постійного догляду за одягом (проживання в наметах, відсутність пральної машини, праски). Але завжди цей одяг має бути чистим і охайним, адже своїм зовнішнім виглядом пластун репрезентує не лише себе, але й усю організацію.

Формений одяг пластунів засвідчує належність до організації та підтримання її принципів, а також вимагає «пластової» поведінки, що передбачає сумлінність, ощадливість, справедливість, ввічливість, доброзичливість, урівноваженість, слухняність, уважність, дотримання слова, турботу про природу та про своє здоров’я (зокрема, відмову від шкідливих звичок). Крім цього одяг пластунів дозволяє:

-  легко ідентифікувати членів організації;

-  сприяє внутрішній концентрації, цілеспрямованості та дисциплінованості;

-  об’єднує членів організації;

-  інформує про вміння та заслуги його власника;

-  стимулює до праці над собою;

-  служить «рекламою» організації;

-  мобілізує, стимулює до дії, налаштовує на активну роботу та підтверджує основне гасло всіх скаутів світу «будь готовий!».

Участь у діяльності скаутських організацій, зокрема в «Пласті», сприяє змістовному наповненню дозвілля дітей. Одним з виховних методів цих організацій є використання форменого одягу, який сприяє залученню нових членів та прихильників. Тому проектування сучасного скаутського форменого одягу є актуальною проблемою та вимагає подальшого дослідження.

 

Література:

1.          Офіційний сайт «Пласту»: [Електронний ресурс] / Режим доступу: http://www.plast.org.ua

2.          Онищенко Н.П. Корекція девіантної поведінки молодших школярів у процесі діяльності дитячих громадських організацій : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. педагог. наук 13.00.07 «Теорія та методика виховання» / Н.П. Онищенко. – Херсон. – 2003. -23с.

3.          Мухина В.С. Возрастная психология. Феномен развития: учебник для студ высш. учеб. заведений / В.С. Мухина. -10-е изд., перераб. И доп. – М.: Издательский центр «Академия», 2006. – 608 с.

4.          Правильник про пластовий однострій і відзнаки: [Електронний ресурс] - Режим доступу:http://www.plast.оrg.ua/files/files/users/10701/Pravylnyk_odnostrojiv_1.pdf



Джерело: http://www.sworld.com.ua/index.php/ru/technical-sciences/technology-of-textile-and-light-industry/2600-kokoyachuk-ub-tro
Категорія: Мої статті | Додав: Nezabudka (03.30.2011)
Переглядів: 1688 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz