Мій однострій
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [8]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 46
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Мої статті

ГЕНЕЗИС ДИТЯЧОГО ФОРМЕНОГО ОДЯГУ ДЛЯ ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ

УДК 687.13 (09)

 

ГЕНЕЗИС ДИТЯЧОГО ФОРМЕНОГО ОДЯГУ ДЛЯ ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ

 

Ю.Б. Кокоячук, О.М. Троян (ХНУ)

 

Ідея об’єднання дітей та молоді в організацію виникла у англійського колоніального офіцера Байден-Пауела в кінці ХІХ ст. Вона базувалась на вихованні добрих громадян і щасливих людей на принципах вірності Богові і Батьківщині та на допомозі іншим. Заснована в Англії, скаутська організація і методика виховання швидко поширилась по всьому світу і зараз налічує близько 170 національних організацій. Однією з них є «Пласт – Національна скаутська організація України» («Пласт»), заснована у 1911 р. у Львові.

Стрімкий розвиток дитячих та молодіжних громадських організацій (ГО) зумовив появу своєрідного дитячого форменого одягу (ДФО). Аналізуючи досвід українських та іноземних ГО, можна відмітити, що ДФО для ГО виконує знаково-смислову (засвідчує належність до організації, підтримання її принципів) та інформаційну (несе інформацію про власника: його вміння, заслуги) функції. ДФО служить "рекламою” ГО, що дозволяє залучити нових членів і прихильників та привернути загальну увагу громадськості. Такий одяг сприяє дисциплінованості членів організації, що важливо в умовах масових заходів і перебування серед природи чи незнайомої місцевості. Вагомим також є психологічний аспект використання ДФО для ГО: він служить об’єднуючою ланкою та сприяє духу братерства між членами організації, завдяки відзнакам, які прикріплюють на ДФО, він є об’єктом гордості дітей та стимулом до активної плідної праці.

У роботах українських істориків зазначено, що формений одяг (ФО) організації «Пласт» на початку ХХ ст. нагадував одяг англійських скаутів того часу. Прототипом скаутського ФО була форма вояків Південно-Африканської поліції, якими командував Байден-Пауел. ФО скаутів включав сорочку, шорти з вовняної тканини кольору «хакі», панчохи, хустку, капелюх. У 1926 р. Українська скаутська організація «Пласт» розробила і затвердила на рівні організації власний ФО (однострій), видавши «Припис про пластовий однострій», де описувались складові частини і деякі конструктивно-декоративні елементи ФО та відзнаки (шеврони, значки) «Пласту».

Діяльність дитячих та молодіжних ГО України досліджена науковцями в історичному, культурологічному та виховному аспектах. Проте ДФО для ГО вченими не досліджений.

Дисертаційній роботі історика Сови А.О. підтверджують, що створення одностроїв молодіжних організацій «Пласт», «Сокіл», «Січ» та «Луг» тривало роками. Спочатку основну увагу приділяли зовнішньому вигляду ФО, згодом – практичності та зручності в експлуатації. У 1939 р. організації «Пласт», «Сокіл», «Луг» та «Січ» були заборонені на території України (продовжили існування в підпіллі та діаспорі). Таким чином, використання ФО тривало не довго, що не дало змоги розробити оптимальну модель.

Паралельно, в Радянській Росії існувала організація російських скаутів. У 1922 р. Н. Крупська ініціювала створення організації "піонерів (за моделлю світового скаутингу), яка діяла також в Україні. У піонерів був свій ФО (що нагадував скаутський), який включав червоний галстук і піонерський значок а також білу (інколи блакитну) сорочку з погонами і нашивкою на рукаві та сині штани (для хлопчика) чи спідницю (для дівчинки).

З роками постало питання перегляду ФО організації «Пласт». У 1975 р. Конференцією Українських Пластових Організацій затверджено «Правильник про пластовий однострій і відзнаки», який діє до сьогодні. Згідно з ним, ДФО організації «Пласт» поділяється за статевою і віковою ознакою. Для дівчаток основними елементами однострою є блузка бежевого кольору та коричнева спідниця чи коричневий сарафан (для дівчаток 6-11 років), довжиною вище колін. Для хлопчиків всіх вікових груп ФО  складається з сорочки та шортів зеленого кольору. Основною ознакою відмінності між одностроями різних вікових груп є кольори хусток, що носять під коміром сорочки чи блузки.

В кінці 80-х рр. ХХ ст., коли влада Радянського Союзу почала лояльніше ставитись до діяльності вищезгаданих організацій, вони відновили свою діяльність. Паралельно утворились нові дитячі та молодіжні ГО, які часто не мали ФО або використовували відомчий одяг військовослужбовців.

Сьогодні в Україні активно діє ряд дитячих та молодіжних ГО («Пласт», «Молода просвіта», «Січ», «Спадщина», «Екологічна варта», «Спілка української молоді» та ін.). Найбільш чисельною з них є «Пласт» (налічує близько 10 000 осіб, основна частина з яких – діти). На даний момент ця організація найбільш активно використовує ФО і найбільше зацікавлена в науковому підході до його проектуванні.

Для участі в усіх організаційно-навчальних, святкових та інших заходах «Пласту» обов’язковою умовою є наявність ФО. При цьому члени організації виконують ряд специфічних рухів. Тому, ДФО повинен враховувати специфіку рухів дітей та задовольняти ергономічні вимоги, що досі не досягнуто.

Таким чином, встановлено, що процес розвитку ДФО організації «Пласт» триває вже майже 100 років, проте проблема його проектування залишається актуальною і сьогодні. Адже, на даний момент питання використання ДФО в Пласті регламентується документом, якому 35 років. За останні десятиліття значно змінились соціально-політичні умови в Україні, які вплинули на психологічні особливості дітей, зокрема членів організації «Пласт». З розвитком науки і техніки удосконалились підходи до проектування одягу. Особливості експлуатації дитячого одягу для громадських організаціях не були досі дослідженими та не мають аналогів серед одягу для інших видів діяльності. Тому вищеописаний одяг вимагає окремого дослідження та наукового підходу до його проектування.Джерело: http://Збірник тез доповідей 38-ї конференції професорсько-викладацького складу ХНУ
Категорія: Мої статті | Додав: Nezabudka (12.07.2010)
Переглядів: 842 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2022
Безкоштовний хостинг uCoz